26.02.2025

Treårsdag for invasionen: Ukrainske Iryna har fundet en ny hverdag som buschauffør i Danmark

Mandag den 24. februar 2025 markerede treårsdagen for Ruslands invasion af Ukraine. Siden da har tusindvis af ukrainere forladt deres hjemland, og mange har skabt sig en ny tilværelse i Danmark. En af disse er Iryna Fesiu, som til daglig arbejder som chauffør hos HB-Care i Tilst.


I anledning af årsdagen deltog HB-Care-chauffør Iryna Fesiu i Aftenshowet på DR, hvor hun stolt fortalte om den glæde, hun følte, da hun i 2023 blev uddannet som buschauffør. Hun fortalte også, hvordan hendes job hos Dansk PersonTransports medlem HB-Care har været en vej til integration i det danske samfund.

For Iryna var målet klart fra starten: Hun var fast besluttet på at lære dansk og finde et job. Da muligheden bød sig, var glæden stor. Det var dog ikke uden udfordringer, men gennem et særligt IGU-forløb, der kombinerer intensiv danskundervisning med en chaufføruddannelse, lykkedes det Iryna at bestå teoriprøven uden fejl ved afslutningen af sin uddannelse. Efter endt uddannelse fik Iryna job hos HB-Care, hvor hun i dag har arbejdet i snart halvandet år.

Iryna er blot én af mange ukrainere, der har skullet opbygge en ny hverdag i Danmark, og flere har valgt at uddanne sig til chauffør. I Dansk PersonTransport er vi glade for, at Iryna og andre ukrainere føler sig godt modtaget i branchen og oplever glæde ved deres arbejde.

Hør om Irynas fortælling i Aftenshowet

Indslaget starter 4 minutter og 30 sekunder inde i afsnittet og fortsætter til minut 15.