Offentlig kørsel

|07.03.2019

Følg Dansk PersonTransport på de sociale medier

Få måneder efter dannelsen af Dansk PersonTransport, har foreningen fået solidt fodfæste på de sociale medier. Husk at følge foreningens Twitter- og Facebook-konto.


I en tid hvor danskerne bruger store mængder tid på sociale medier, er det vigtigt for foreningen at være repræsenteret på flere digitale platforme. Ved at være aktiv på de sociale medier, er det nemlig muligt at nå ud til et bredere spektrum, både hvad angår medlemmer og politiske beslutningstagere.

På nuværende tidspunkt er foreningen aktiv på Facebook og Twitter, hvor der regelmæssigt deles brancherelevant indhold med stor relevans for foreningens medlemmer. Samtidig synliggøres Dansk PersonTransport for en række relevante politiske aktører, hvilket medvirker til, at foreningen bevarer sin relevans.

Jo flere vi er, jo større gennemslagskraft har vi. Husk derfor at følge Dansk PersonTransports Twitter- og Facebook-konto!