16.10.2025

EU-dom om cabotage går Danmarks vej: 7-dagesreglen står ved magt

Stor sejr for fair konkurrence og ordnede forhold for danske vognmænd og chauffører – nu skal kontrollen samordnes og skrues op.


EU-Domstolen har i dag fastslået, at Danmark lovligt kan fastholde 7-dagesreglen for cabotage i turistbuskørsel. Reglen blev indført i 2019, hvor regeringen – med daværende transportminister Benny Engelbrecht – præciserede, at udenlandske busser ved lejlighedsvis kørsel kun må udføre cabotage i op til syv sammenhængende dage pr. kalendermåned. Dommen bekræfter den danske linje og den fortolkning af busforordningen, som Danmark har lagt til grund.

“Det her er en vigtig sejr for danske vognmænd og chauffører,” siger Michael Nielsen, administrerende direktør i Dansk PersonTransport. “Vi har kæmpet for 7-dagesreglen i årevis: først for at få den indført politisk, siden for at få skiftende regeringer til at stå fast i EU-sagen. Nu er linjen klar: De danske cabotageregler er gode nok – og de beskytter fair konkurrence og ordnede vilkår. Det vil vi gerne kvittere for og rose både transportminister Thomas Danielsen, hans forgængere og Transportministeriet for at have stået fast.”

Sagen ved EU-Domstolen (C-482/23) handlede om, hvorvidt Danmark må afgrænse lejlighedsvis cabotage til en kort, konkret periode for at undgå permanent cabotage forklædt som midlertidig kørsel. Med dagens dom får Danmark medhold, og afgørelsen er en klar og vigtig sejr. Vi vil naturligvis nærlæse dommens præmisser og det præcise ræsonnement – og vurdere eventuelle følger for fremtidig kontrolpraksis.

Dommen giver ro og forudsigelighed for både virksomheder og myndigheder. Næste skridt er at få hverdagen til at fungere enkelt og ensartet i hele landet: tydelig vejledning til branchen – også over for udenlandske operatører – en fælles forståelse af reglerne og en kontrolindsats, der matcher formålet.

“Regler virker kun, hvis de håndhæves,” fortsætter Michael Nielsen. “Den langvarige EU-proces har betydet, at danske myndigheder har været tilbageholdende med at kontrollere udenlandske operatører. Den barriere er væk nu. Derfor vil vi presse på for et markant øget og samordnet kontroltryk mellem politi, Færdselsstyrelsen, Skattestyrelsen og – hvor relevant – Arbejdstilsynet, så systematisk cabotage stopper i praksis.”

Selve dommen kan læses her.