
De seneste måneder har afdækket alvorlige problemer hos en række leverandører i Flextrafikken. Der er blandt andet rejst spørgsmål om løn og arbejdsvilkår, ejerforhold, tilladelser og mulig velfærdskriminalitet.
Dansk PersonTransport har gennem længere tid presset på for en oprydning og for bedre kontrol og strammere regler. Senest har DPT sammen med Trafikselskaberne i Danmark, 3F, Dansk Erhverv og DI Transport fremlagt fire fælles forslag for transportministeren.
Nu har flere af de virksomheder, der har stået centralt i sagerne, indstillet kørslen. Det kan mærkes.
Hos Midttrafik mangler der fortsat biler, og blandt andet ture til behandling bliver derfor prioriteret. Samtidig arbejdes der flere steder på hurtigt at skaffe den nødvendige kapacitet.
I Faaborg Midtfyn har FynBus fået mulighed for at indgå midlertidige aftaler med Bergholdt og VIKINGBUS om specialkørsel efter LS Bussers stop. Begge virksomheder er medlemmer af Dansk PersonTransport.
“Det er først og fremmest en alvorlig situation for de borgere, der er afhængige af kørslen. Men vi ser samtidig, at professionelle virksomheder nu træder til og hjælper med at få kørslen til at fungere. Det viser værdien af at have en stærk branche med virksomheder, der har biler, chauffører og den nødvendige organisation til at løse en vigtig samfundsopgave, også når der pludselig mangler kapacitet,” siger Trine Wollenberg, vicedirektør i Dansk PersonTransport.
For Dansk PersonTransport ændrer den aktuelle mangel på biler ikke på behovet for at få oprydningen helt i mål.
Færdselsstyrelsen har allerede skærpet sin praksis over for virksomheder og chauffører på området. Men DPT fastholder, at der også er behov for nye regler.
“Branchen er lige nu med til at løse det akutte problem og få kørslen til at fungere. Men vi skal ikke nøjes med at lappe hullet. Vi skal have de nye regler på plads, så useriøse aktører får sværere ved at få fodfæste, og så de mange professionelle virksomheder kan konkurrere på ordentlige vilkår. Målet må være, at vi ikke står i den samme situation igen,” siger Trine Wollenberg.